У чому особливості бухгалтерського обліку в ІТ компанії?

Відкрити IT-фірму в Україні досить легко. Але подальше ведення бізнесу та грамотна організація бухгалтерського та податкового обліку викликає безліч труднощів. Відповідь на питання у чому особливості бухгалтерського обліку в IT компанії очевидна і є однією з основних умов її успіху.

Компетентний бухгалтерський облік в IT компанії:

 • мінімізація фінансових та податкових ризиків;
 • оптимізація податкового навантаження;
 • можливість залучення інвесторів та позикових капіталів;
 • можливість виходу зовнішні ринки.

Специфіка бухгалтерського обліку в ІТ компанії

В Україні взято курс на створення комфортних умов розвитку сфери інформаційних технологій. Але, незважаючи на це, існують специфічні особливості ІТ-сектору та протиріччя у законодавчих нормах. А також низка обмежувальних заходів. Все це ускладнює як функціонування бізнесу загалом, так і ведення бухгалтерського обліку в IT-компанії.

Особливості бухгалтерського обліку, властиві саме ІТ сфері.

Насамперед, це робота з нематеріальними активами, правами на результати інтелектуальної діяльності тощо. Усе це підлягає обліку. Говорячи про специфіку бухгалтерського обліку в IT-компаніях, слід пам’ятати і про те, що в більшості випадків їхній бізнес пов’язаний із зовнішньоекономічною діяльністю. А це потребує додаткових знань та спеціальної підготовки бухгалтера.

В цілому, організація та ведення бухгалтерського та податкового обліку в IT-компанії здійснюються за загальними правилами. Щоб уникнути у майбутньому проблем із фіскальними органами, важливо від початку існування фірми розробити грамотну облікову політику. На її основі надалі будується бухоблік та формується документообіг.

Популярні системи оподаткування у ІТ сфері

Залежно від особливостей діяльності, кількості працівників та річного доходу IT-компанії можуть працювати за загальною та спрощеною системою оподаткування. Найбільш популярними у ФОП та юридичних осіб у ІТ сфері є II та III групи єдиного податку.

Облік витрат у ІТ сфері

Важливим моментом облікової політики IT-компанії є вибір способу калькулювання витрат. Витрати на ІТ-послуги зазвичай поділяються на прямі та загальновиробничі. Спосіб визначення собівартості витрат залежить від діяльності фірми. Компанія може надавати послуги та продавати свої товари. Діяльність ІТ-компаній зазвичай класифікується за групою КВЕД 62 або КВЕД 58.3. Законодавство дозволяє використовувати будь-які визнані у міжнародній практиці методи калькулювання. Найчастіше використовується облік всіх прямих витрат на окремі замовлення.

Трудові відносини у ІТ сфері

Говорячи про особливості бухгалтерського обліку в ІТ-компаніях, не можна не згадати про кадрове питання. Оскільки грамотна організація працевлаштування працівників фірми дає змогу оптимізувати оподаткування. Підприємство може:

 • офіційно прийняти в штат усіх розробників (найдорожчий варіант);
 • укласти з програмістами договори як із підприємцями (у разі існує ризик, що працівники податкової служби під час перевірки визнають взаємовідносини з виконавцями трудовими);
 • вибрати комбінований варіант: працевлаштувати ключових співробітників + укласти контракти на послуги із частиною розробників.

У будь-якому разі компанії потрібен грамотний бухгалтер, який забезпечить облік робочого часу, розрахунок зарплати, ведення обліку, розрахунок та сплату податків, подання звітності тощо.

Як вибрати бухгалтера в IT-компанію?

Як і на підприємствах будь-яких інших видів діяльності, в ІТ-фірмах бухоблік може здійснюватися:

З урахуванням специфіки IT-бізнесу другий варіант є більш затребуваним. Тому що залучення бухгалтерської компанії для організації та ведення бухобліку найбільш ефективний спосіб. Тим більше, що формат віддаленої роботи, який зараз широко практикується, звичний для ІТ-сектору. Більшість фірм із сфери інформаційних технологій мають відносно невеликий штат. Найчастіше співробітництво з розробниками складає підставі трудових договорів чи договорів підряду. А взаємодія зі спеціалістами відбувається у онлайн-режимі. Тому витрачати час на пошуки кваліфікованого бухгалтера та створювати штатну посаду недоцільно.

Набагато простіше, дешевше та ефективніше замовити послуги з ведення бухгалтерського обліку спеціалізованої фірми. Тому що:

 • Там є кваліфіковані досвідчені фахівці, які знають особливості бухгалтерського обліку в ІТ-компаніях.
 • А вам не потрібно витрачати час та кошти на створення робочого місця, навчання та матеріальне забезпечення бухгалтера. Відпадають такі проблеми, як звільнення, вихід у декрет, на лікарняну або у відпустку.
 • В свою чергу, спеціалізована фірма готова надати весь спектр послуг, включаючи бухгалтерський, податковий та кадровий облік.
 • Аутсорсингова бухгалтерська компанія готова підключитися будь-якому етапі розвитку фірми. І тоді, коли потрібно організувати облік із нуля. І тоді, коли потрібно відновлення бухобліку.

Резюме

Компаніям, що працюють у ІТ-сфері, доводиться враховувати особливості, що стосуються схем працевлаштування співробітників, отримання доходів, оподаткування, використання пільг з ПДВ та інші нюанси бухгалтерського обліку. Більш вигідне та зручне рішення – співпраця зі спеціалізованою фірмою, готовою забезпечити професійне супровід бухгалтерського обліку.

Компанія “Ваша бухгалтерія” має успішний досвід співпраці з підприємствами, що спеціалізуються на ІТ-розробках. А також з консалтинговими та аутсорсинговими ІТ-фірмами з Києва та інших міст. Ми готові надати послуги з оформлення первинної документації, складання бухгалтерської та податкової звітності, розрахунку заробітної плати, проведення банківських платежів та інших облікових операцій.
Звертайтесь, обов’язково допоможемо.